23/05/2024

Την Τετάρτη 24 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η «Ημέρα Σταδιοδρομίας» στον χώρο του σχολείου για τα παιδιά της Γ΄ Γυμνασίου. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να μάθουν τι κάνει ένας χημικός στο εγκληματολογικό, ποιες είναι οι δυσκολίες στο επάγγελμα του ηθοποιού, αλλά και τι γοητεία ασκεί ο χώρος του θεάτρου και της τηλεόρασης. Πώς ένας άνθρωπος γράφει ένα βιβλίο ή ένα σενάριο, πώς σκηνοθετεί ένα ντοκιμαντέρ και γιατί υπάρχουν τόσο λίγοι αναλογιστές παγκοσμίως, καθώς το επάγγελμα του αναλογιστή είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό. Ο χημικός κύριος Χρήστος Μπατής, η ηθοποιός κυρία Σοφία Πανάγου, η σεναριογράφος και συγγραφέας κυρία Αλεξάνδρα Μπελεγράτη και ο αναλογιστής κύριος Ιωάννης Χατζηβασίλογλου παρουσίασαν στους μαθητές/τριες το επάγγελμά τους, μίλησαν  για την προσωπική τους πορεία στον χώρο τους και απάντησαν σε ερωτήσεις των παιδιών. Τη δράση οργάνωσαν και υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί που έχουν αναλάβει τον σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας.