10/03/2024

Την Τετάρτη 06/03/2024, ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, το σχολείο μας πήρε μέρος στη δράση που οργανώθηκε από το Τμήμα Παιδείας του Δήμου Ελληνικού – Αργυρούπολης με τίτλο “Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια”, μια δράση που έχει σταλεί στις σχολικές μονάδες από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Οι μαθητές/τριες συγκεντρώθηκαν στον εξωτερικό χώρο του Δημαρχείου έχοντας μαζί μπαλόνια. Στις 11.00 (προκαθορισμένη κοινή ώρα), όλοι/ες οι μαθητές/τριες με το σύνθημα που έδωσε ο συντονιστής, έσπασαν τα μπαλόνια ταυτόχρονα συμβολίζοντας το σπάσιμο της σιωπής στη βία. Κατά τη διάρκεια της δράσης, ακούστηκαν μηνύματα κατά της σχολικής βίας και κατά την πορεία τους προς το Δημαρχείο οι μαθητές/τριες μοίρασαν σχετικό ενημερωτικό υλικό στους περαστικούς, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης των πολιτών για το θέμα του σχολικού εκφοβισμού.

Παράλληλα, αντίστοιχη δράση πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου.