25/01/2024

Την Πέμπτη στις 18 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήσαμε με τη Γ Γυμνασίου εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) στο πλαίσιο των δράσεων του Επαγγελματικού προσανατολισμού της Γ Γυμνασίου και της ομαλής μετάβασής τους στην επόμενη σχολική βαθμίδα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είδαν εφαρμογές της Στατιστικής μέσα από πολλών ειδών διαγράμματα που αφορούσαν σε πραγματικά στοιχεία. Παρατήρησαν μεταξύ άλλων, πόσο βοηθάει ένα πτυχίο στην εύρεση εργασίας, το Δημογραφικό πρόβλημα της χώρας μας, καθώς και τη σημασία της οδηγικής συμπεριφοράς και τις συνέπειές της για τους οδηγούς και τους επιβάτες σε αυτοκίνητα και μηχανάκια. Το πρόγραμμα περιείχε και διάδραση με τους μαθητές και τις μαθήτριες, όπου αρχικά ερμήνευαν τα διαγράμματα και στη συνέχεια συμμετείχαν σε ένα κουίζ Στατιστικής.

Παρακάτω επισυνάπτεται φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη.