25/09/2023

Στις 08/05/2023 η θεατρική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αργυρούπολης παρουσίασε την παράσταση “Το σεντούκι” . Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στον ξεριζωμό των Ποντίων, την μικρασιατική καταστροφή και την ίδρυση της πόλης μας, της Αργυρούπολης. Οι μαθητές μας αναζήτησαν και επεξεργάστηκαν ιστορικές πηγές και μαρτυρίες, επισκέφτηκαν φορείς και εκπαιδεύτηκαν από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους στην ιχνηλάτηση γενεαλογίας από την περίοδο του 1922. Μάλιστα, η παράσταση συνοδεύτηκε από έκθεση αρχειακού υλικού.

Στις 14/09/2023, σε εκδήλωση στη θεατρική σκηνή “Νίκος Κούρκουλος”, που οργανώθηκε από την Ένωση Ποντίων του Δήμου Αργυρούπολης σε συνεργασία με το Τμήμα Παιδείας, έγινε απονομή βραβείων του μαθητικού διαγωνισμού “Μνήμη και γνώση, γέφυρες που ενώνουν: Γνωρίζοντας την ιστορία της πόλης μου”, με το σχολείο μας να κερδίζει το 1ο βραβείο! Ακολούθησε η θεατρική παράσταση “Το σεντούκι”.