21/10/2024

Τη Δευτέρα 21 Οκτωβρίου, η Γ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε  το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών,  στο ιστορικό του κτήριο,  επί της ομώνυμης οδού.

Τα παιδιά πληροφορήθηκαν την ιστορία του Πανεπιστημίου,  ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του κτηρίου και στην εμβληματική κεντρική του αίθουσα, όπου παρακολούθησαν βίντεο παραγωγής του ΕΚΠΑ για τις δράσεις κ τον σύγχρονο προσανατολισμό του, ενώ είδαν από κοντά τα Προπύλαια του Πανεπιστημίου και τις  τοιχογραφίες. Εν συνεχεία, τα παιδιά επισκέφτηκαν τα κτήρια της Βιβλιοθήκης και της Ακαδημίας Αθηνών, ολοκληρώνοντας έτσι την αναγνώριση της ιστορικής Τριλογίας του Αθηναϊκού κέντρου.Η επισκεψη διοργανώθηκε στο πλαίσιο του φεστιβάΕΠΟλ του ΕΚΠΑ, το οποίο βρίσκεται πολύ υψηλά στις διεθνείς κατατάξεις ΑΕΙ.

20/10/2024

Την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2024, μαθητές και μαθήτριες της Α και Β τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον μαρτυρικό τόπο στο σκοπευτήριο Καισαριανής.

Εκεί ξεναγήθηκαν στον χώρο του μουσείου, όπου μεταξύ άλλων, είδαν προσωπικά αντικείμενα των εκτελεσμένων συμπατριωτών μας και δύο από τα οπλοπολυβόλα που χρησιμοποιήθηκαν στις εκτελέσεις. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στον χώρο του μαρτυρίου, εκεί όπου γινόντουσαν σε 5δες ή 20δες οι εκτελέσεις και στο μνημείο με τα ονόματα των πεσόντων.

15/10/2024

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης (21 Σεπτεμβρίου), τα παιδιά σχημάτισαν τη σήμα της Ειρήνης διαδίδοντας το μήνυμα:

“Αποστρέφουμε το πρόσωπό μας απ’ τα εγκλήματα του πολέμου, στηρίζουμε την ειρήνη!”

Η Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης μας καλεί να σκεφτούμε έναν κόσμο όπου οι φωνές των ανθρώπων ακούγονται χωρίς τον ήχο των όπλων. Καθιερωμένη από τον ΟΗΕ, η ημέρα αυτή μας υπενθυμίζει ότι η ειρήνη δεν είναι απλώς η απουσία πολέμου, αλλά η παρουσία δικαιοσύνης, αγάπης και κατανόησης. Μέσα από τις πράξεις μας, ο καθένας από εμάς μπορεί να γίνει φορέας αλλαγής, οικοδομώντας έναν κόσμο όπου η ανθρωπότητα θα βαδίζει ενωμένη, με σεβασμό και αλληλεγγύη, προς το φως της ελπίδας.

14/09/2024

Θέμα του ανωτέρω ΦΕΚ είναι η ρύθμιση θεμάτων που αφορούν στην έναρξη και λήξη του σχολικού και διδακτικού έτους, στις αργίες, στις διακοπές, στις εγγραφές, στις μετεγγραφές, στη φοίτηση, στις απουσίες, στα παιδαγωγικά μέτρα, στον χαρακτηρισμό της διαγωγής και στην οργάνωση των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.